Polska Mapa Drogowa Infrastruktury Badawczej to 53 propozycje przedsięwzięć, których potencjał naukowy może być kluczowy z punktu widzenia gospodarki naszego kraju i Europy. Spośród zgłoszonych do konkursu jednostek badawczych wybrane zostały te, które mogą w przyszłości pomóc w rozwiązaniu globalnych problemów, takich jak zrównoważony rozwój i ochrona środowiska naturalnego i środowiska człowieka, bezpieczeństwo energetyczne i dostęp do surowców oraz rozwój nowych technologii.
Autorem Polskiej Mapy Drogowej Infratruktury Badawczej jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które od 2009 r. monitoruje polskie jednostki naukowe pod względem prowadzonej przez nie polityki inwestycyjnej, zasobów naukowych i infrastrukturalnych. PMDIB została zaktualizowana o nowe projekty w 2013 r. Propozycje oceniane były przez recenzentów polskich i zagranicznych. Łącznie w procesie oceny wzieło udział ponad 200 osób wywodzacych się z różnych dziedzin nauki. Kolejna aktualizacja Polskiej Mapy Drogowej ma być ogłoszona na przełomie 2016 i 2017 roku.
O dofinansowanie w ramach Działania 4.2 programu Inteligentny Rozwój będą mogły starać się wyłącznie projekty wymienione w Polskiej Mapie Drogowej Jednostek Badawczych. Pełna lista przedsięwzięć dostępna jest na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.