W ramach projektu PRACE-LAB2 w Gdańsku i w Poznaniu powstały cztery nowoczesne laboratoria. Obecnie trwają ostanie prace wykończeniowe.
Laboratorium e-infrastruktury HPC
Laboratorium powstało ze względu na dynamicznie rozbudowujące się spektrum środowisk uruchomieniowych, które są wymagane przez aplikacje obliczeniowe. Umożliwia to przejście od tradycyjnego dla HPC homogenicznego i statycznego rozwiązania w stronę dynamicznie tworzonych i zmieniających swój potencjał w trakcie działania środowisk. Systemy takie dynamicznie dostosowywać muszą ilość konsumowanych zasobów, tak aby maksymalnie efektywnie wykorzystywać dostępną pulę sprzętu, bez uszczerbku dla wydajności przetwarzania odbywającego się w obrębie środowiska uruchomieniowego.
Laboratorium platform usługowych
Laboratorium platform usługowych będzie opracować koncepcję oraz dokonywać wdrożenia platform, które będą zarządzane przez usługodawcę. Da to stabilne i gotowe środowisko do konkretnych zastosowań. Platformy takie mają umożliwiać tworzenie oraz wdrażanie aplikacji oraz usług dla użytkowników końcowych lub innych zewnętrznych systemów. Zasoby e-infrastruktury będą w tych platformach łatwo dostępne oraz dynamicznie przydzielane. Dzięki ich zastosowani będzie można zwalniać twórców bądź operatorów aplikacji/ usług końcowych z obowiązków administracyjnych związanych z infrastrukturą.
Laboratorium platform usługowych nowej generacji
Celem laboratorium jest opracowanie koncepcji oraz wdrożenie i udostępnienie zestawu zaawansowanych, problemowo zorientowanych aplikacji oraz usług ukierunkowanych na obszary technologiczne o wysokim potencjale innowacyjności i zastosowań – zarówno w nauce, jak i w gospodarce. Chodzi o takie rozwiązania jak m.in uczenie maszynowe, obliczenia kwantowe czy bezpieczne rejestry transakcji. Wszystkie te obszary wymagają znacznych zasobów obliczeniowych oraz wsparcia w postaci problemowo zorientowanych usług i narzędzi, dostępowych i dopasowanych do wymagań użytkowników końcowych.
Laboratorium analizy danych wielkoskalowych
Laboratorium przetwarzania danych wielkoskalowych wymaga przygotowania systemu informatycznego, umożliwiającego: przechowywanie dużych ilości danych (serwery typu storage, macierze dyskowe), rozproszone przetwarzanie danych (serwery typu compute, sieć komputerowa o wysokiej przepustowości) oraz dostęp do odpowiednich narzędzi analitycznych. Celem laboratorium jest wytworzenie i dostarczenie kompleksowego systemu przechowywania, przetwarzania, analizy i udostępniania danych wielkoskalowych, które będzie możliwie łatwe w użytkowaniu.
Laboratoria dofinansowano ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, w ramach konkursu ogłoszonego przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB).
Fot.: Envato