Celem projektu „Doskonałość naukowa w Polsce: relacje naukowców z otoczeniem krajowym i zagranicznym a produktywność naukowa” było określenie skali i formy współpracy międzynarodowej oraz biznesowej naukowców w Polsce, a także ustalenie relacji pomiędzy zagraniczną i gospodarczą aktywnością badaczy a ich produktywnością naukową rozumianą jako mierzalne efekty pracy naukowej, które decydują o jakości badań naukowych, a pośrednio o innowacyjności kraju.
W ramach projektu zrealizowaliśmy ogólnopolskie badanie sondażowe na próbie 811 pracowników naukowych, która była reprezentatywna dla populacji naukowców w Polsce ze względu na rozkład stopni i tytułów, obszar nauki oraz typ reprezentowanej jednostki. Sondaż uzupełniliśmy indywidualnymi wywiadami pogłębionymi z dziewięcioma znamienitymi polskimi naukowcami będącymi laureatami prestiżowych nagród lub wyróżnień naukowych.
Raport, stanowiący kompletne opracowanie wyników przeprowadzonych badań, obejmuje następujące obszary tematyczne: produktywność i doskonałość naukowa, potencjał naukowców do podejmowania międzynarodowej współpracy w zakresie badań oraz efekty takiej współpracy, potencjał naukowców do podejmowania współpracy z biznesem w zakresie badań oraz efekty takiej współpracy, kapitał społeczny naukowców. Ponadto zawiera elementy diagnozy stosunku naukowców do postulatów zgłaszanych w ramach tzw. Ustawy 2.0 stanowiącej propozycję reformy szkolnictwa wyższego w Polsce.
W związku z tym, że kontekstem dla realizacji projektu była organizacja Kongresu Nauki Polskiej, dodatkowo stworzono broszurę prezentujące najważniejsze rezultaty badania (do pobrania poniżej). Wybrane wyniki zostały udostępnione również członkom Komitetu Naukoznawstwa PAN.