Nasz instytut brał czynny udział w budowie portaluela.nauka.gov.pl dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na portalu ELA można zapoznać się z najważniejszymi wskaźnikami charakteryzującymi ekonomiczne aspekty losów absolwentów.
Są one gromadzone na podstawie badania losów zawodowych absolwentów szkół wyższych w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Celem badania ELA jest podwyższenie jakości kształcenia oraz dostosowywanie oferty edukacyjnej uczelni do wymogów współczesnego rynku pracy. Wskaźniki gromadzone na portalu ELA to m.in. czas poszukiwania pracy (w tym na umowę o pracę), procent absolwentów z doświadczeniem bezrobocia, ryzyko bezrobocia, względny wskaźnik bezrobocia, procent absolwentów z doświadczeniem jakiejkolwiek pracy i pracy na umowę o pracę, procent absolwentów z doświadczeniem samozatrudnienia, procent miesięcy przepracowanych w jakiejkolwiek formie, na umowę o pracę i w ramach samozatrudnienia, średnie miesięczne wynagrodzenie (w tym z tytułu umowy o pracę), względny wskaźnik zarobków. Głównym źródłem informacji są dane administracyjne pochodzące zsystemu POL-on zarządzanego przez OPI PIB i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
ZespółLaboratorium Analiz Statystycznych i Ewaluacji dba o poprawność danych zawartych w raportach generowanych automatycznie na portalu, opracowuje analizy, zestawienia, rankingi kierunków, dziedzin i obszarów nauki, oraz wizualizacje wyników analiz na potrzeby MNiSW i zewnętrznych interesariuszy (Perspektywy, Rzeczpospolita).