Jakie modele finansowania nauki sprawdzają się na świecie w krajach odnoszących sukcesy w badaniach naukowych i innowacyjności? W jaki sposób i na podstawie jakich kryteriów środki publiczne przekazywane są do jednostek naukowych?
Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w najnowszej publikacji naszego Laboratorium Analiz Statystycznych i Ewaluacji „Systemy publicznego finansowania nauki w ujęciu międzynarodowym”. Autorzy analizują studia przypadków wybranych krajów, dzięki czemu możemy się także dowiedzieć, jakie dylematy związane są z prowadzeniem polityki naukowej, która ma godzić wiele, często skrajnych interesów, służąc jednocześnie rozwojowi gospodarczemu.
W publikacji nasi badacze poruszają szereg aspektów, które należałoby brać pod uwagę w kreowaniu polityki naukowej państwa: aktywność firm na rynku badań, kontekst kulturowy, miejsce nauk humanistycznych w otoczeniu premiującym innowacyjność i postęp techniczny. Przyglądają się, jak wygląda dystrybucja funduszy na naukę w Austrii, Danii, Finlandii, Holandii, Izraelu, Japonii, Korei Południowej, Niemczech, Norwegii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Na koniec spoglądają na publiczne finansowanie nauki z perspektywy systemu polskiego podkreślając istotę inwestowania w kapitał ludzki i rozsądnego korzystania z zagranicznych praktyk w zakresie tworzenia i modernizacji systemów publicznego finansowania nauki.
Publikacja jest dostępna w wersjionline. Po egzemplarze drukowane zapraszamy natomiast do Działu Koordynacji Projektów i Komunikacji Społecznej w OPI PIB.