Na Politechnice Krakowskiej realizowany jest projekt „CePTE Centrum Proekologicznych Technologii Energetycznych”. Jego celem jest utworzenie najwyższej jakości, wyspecjalizowanej, kompleksowej infrastruktury badawczej w dziedzinie energetyki i odnawialnych źródeł energii. W ramach tej inicjatywy powstają cztery nowoczesne laboratoria:
- Laboratorium poprawy elastyczności bloków energetycznych;
- Laboratorium hybrydowych systemów OZE;
- Laboratorium technologii wodorowych;
- Laboratorium badań i certyfikacji urządzeń energetycznych.
Powstająca dzięki projektowi wyspecjalizowana platforma badawcza umożliwi środowisku naukowemu Politechniki Krakowskiej podejmowanie nowych wyzwań o charakterze naukowym i rozwojowym. Naukowcy PK będą mogli udzielać wsparcia merytorycznego przedstawicielom przemysłu z branż energetyki i odnawialnych źródeł energii, które przyczyni się do szybszej adaptacji polskiej gospodarki do zmian klimatycznych, ograniczenia negatywnych zjawisk zanieczyszczenia środowiska atmosferycznego przez zakłady przemysłowe a także poprawy konkurencyjności polskich przedsiębiorstw z branży energetyki i OZE na arenie międzynarodowej.
Obecne uregulowania prawne na poziomie Unii Europejskiej wymuszają głęboką transformację polskiego sektora energetycznego w kierunku rozwiązań proekologicznych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zmieniającej się krajowej energetyki, Politechnika Krakowska podjęła odpowiednie działania. Celem CePTE są badania, rozwój myśli technicznej i technologii w dziedzinie wysokosprawnych, niskoemisyjnych i przyjaznych środowisku technologii wytwarzania, magazynowania i przesyłania energii.
Fot. Envato