W dniu 15.04.2021 r. podpisaliśmy umowę o dofinansowanie projektu pn. „ECBiG – Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki – MOSAIC”.
Podstawowym celem Projektu jest stworzenie unikatowej Platformy MOSAIC umożliwiającej zastosowanie sztucznej inteligencji do prowadzenia nowatorskich badań integrujących wielowymiarowe dane biomedyczne i kliniczne dla uzyskania nowej wiedzy i narzędzi na potrzeby powszechnie dostępnej, spersonalizowanej profilaktyki, diagnostyki i terapii medycznej. Planowane przedsięwzięcie otworzy drogę do praktycznego zastosowania najnowszych zdobyczy nauki w medycynie.
Projekt obejmuje swoim zakresem trzy typy inwestycji: (i) zakup i wytworzenie aparatury badawczej, (ii) zakup i wytworzenie wartości niematerialnych i prawnych (WNiP) oraz (iii) roboty budowlane.
Infrastruktura Platformy MOSAIC składać się będzie z czterech Modułów funkcjonalnych. W Module I powstanie infrastruktura do pozyskiwania danych uczących (biomedycznych oraz klinicznych). W Module II zostanie wytworzona infrastruktura do standaryzacji danych i tworzenia jednorodnych zbiorów danych uczących, tj. klaster specjalizowanych wydajnych serwerów obliczeniowych do standaryzacji danych oraz system specjalizowanych urządzeń bazodanowych (serwery, nośniki) do przetwarzania danych. W Module III powstanie infrastruktura do integracji i analizy danych z wykorzystaniem AI. W Module IV zostanie wytworzona infrastruktura do udostępniania zasobów i usług.
Użytkownikami Platformy będą: ośrodki naukowo-badawcze, jednostki ochrony zdrowia, firmy biotechnologiczne, farmaceutyczne i biomedyczne oraz organizacje pozarządowe i stowarzyszenia pacjentów zainteresowane korzystaniem z zasobów zgromadzonych na Platformie. Ponieważ ma ona wspierać profilaktykę, diagnostykę i terapię chorób cywilizacyjnych stanowiących poważny problem społeczny, pośrednim beneficjentem rezultatów projektu będzie całe społeczeństwo.
Projekt będzie realizowany w latach 2021 – 2023 przez Konsorcjum, w skład którego wchodzą: Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie Państwowy Instytut Badawczy, Politechnika Poznańska, Narodowy Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego Państwowy Instytut Badawczy.
Koszty całkowite projektu: 249 812 965,70 zł
Koszty kwalifikowalne projektu: 219 800 504,00 zł
Dofinansowanie projektu: 186 830 423,00 zł