804 miliony złotych – tyle mogą otrzymać instytucje naukowe na budowę unikalnej w skali kraju infrastruktury badawczej.
30 czerwca 2015 r. podczas konferencji „Inwestycja w naukę – inwestycją w gospodarkę” ogłoszono konkurs dla projektów wpisanych na listę z Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej. Polska Mapa Drogowa Infrastruktury Badawczej (PMDIB) została ogłoszona przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na podstawie ocen zespołów eksperckich, wybrano 53 projekty: 14 reprezentuje nauki fizyczne i matematyczne, 14 – nauki techniczne, 11 – nauki o Ziemi i nauki biologiczne, 6 – zagadnienia interdyscyplinarne, 6 – nauki medyczne i rolnicze, a 2 – nauki społeczne i humanistyczne. Aż 23 projekty to przedsięwzięcia międzynarodowe.
–Wszystkie te projekty to strategiczna infrastruktura badawcza – urządzenia i obiekty o wyjątkowym charakterze w skali krajowej, europejskiej lub międzynarodowej oraz kluczowym znaczeniu dla rozwoju badań naukowych – podkreśla prof. Włodzisław Duch, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
Projekty z PMDIB mają na celu przygotowanie obiektów lub sieci obiektów nowoczesnej infrastruktury badawczej dużej skali, urządzeń i aparatury badawczej stacjonarnej lub mobilnej. Mogą być to także banki danych, sieci telekomunikacyjne i systemy informatyczne, a nawet zasoby wiedzy takie jak archiwa czy kolekcje i depozyty.
– To kolejne działanie w nowej unijnej perspektywie, w którym nauka będzie szła z gospodarką ramię w ramię, promując naszych naukowców i zwiększając konkurencyjność naszych firm. Badania prowadzone przez naszych naukowców we współpracy z przedsiębiorcami zapewnią Polsce wieloletnią ścieżkę rozwoju społecznego i gospodarczego –mówił dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.
Przedsięwzięcia z PMDIB będą realizowane w ośmiu obszarach nauki: badania podstawowe, badania interdyscyplinarne, wysoka jakość życia w społeczeństwie, ochrona zdrowia i wzrost efektywności działań prozdrowotnych, wzrost efektywności wytwarzania, magazynowania i przesyłania energii, rozwój zaawansowanych materiałów i technologii, rozwój inteligentnych systemów i infrastruktury, zrównoważony rozwój środowiska naturalnego i środowiska człowieka.
Minimalny koszt realizacji przedsięwzięcia powinien wynosić 30 milionów złotych, a co najmniej 10% kwoty inwestycji instytucje naukowe muszą pozyskać od przedsiębiorców.
– To ogromne wyzwanie dla przedstawicieli nauki, aby zachęcić firmy do zainwestowania pieniędzy w takie przedsięwzięcia. Obserwując jednak coraz lepszą współpracę tych dwóch środowisk należy mieć nadzieję, że przedsiębiorcy potraktują to jako szansę. Inwestorzy będą bowiem mogli korzystać z powstałej aparatury, a to w konsekwencji doprowadzi do zastosowania w praktyce nowoczesnych rozwiązań –wyraził nadzieję dr Olaf Gajl, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego.
Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy, pełniący rolę Instytucji Wdrażającej, jest odpowiedzialny za przyjmowanie wniosków i organizację procesu ich oceny. Pełna dokumentacja konkursowa znajduje się na stronie internetowejOPI PIB. Konkurs na projekty z PMDIB (Działanie 4.2 Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki) odbywa się w ramach Programu Inteligentny Rozwój, którego celem jest zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki za sprawą badań naukowych przy czynnym udziale przedsiębiorstw.