projekt archiwalny
Celem naukowym projektu „Uwarunkowania interdyscyplinarności nauki w odniesieniu do działalności badawczej prowadzonej przez naukowców”, w którym uczestniczyliśmy od początku 2014 do końca 2015 roku, było określenie podstawowych relacji pomiędzy poziomem interdyscyplinarności realizowanych zagadnień badawczych a sukcesami odnoszonymi przez naukowców w różnych obszarach współczesnej nauki. Badanie obejmowało analizy działalności naukowej polskich badaczy i odnosiło się do osiąganych przez nich sukcesów w obszarze prowadzonych badań i publikacji wyników. Przewodnią ideą projektu było znalezienie, ewaluacja i pomiar istniejących powiązań i poziomu interdyscyplinarności w różnych obszarach nauki.
Badania przeprowadzone w projekcie umożliwiły zidentyfikowanie i uzyskanie informacji na temat poziomu interdyscyplinarności w różnych obszarach badań i dziedzinach nauki. Okazało się, że interdyscyplinarność jest obecna w różnych dyscyplinach naukowych, a naukowcy interdyscyplinarni osiągają przeciętnie wyższe wyniki w publikowaniu wyników swoich prac w czasopismach o różnej tematyce.
Średni poziom wskaźnika interdyscyplinarności wzrasta wraz z liczbą projektów realizowanych przez poszczególnych badaczy. Prawidłowość ta jest uzasadniona statystycznie. Im większą liczbę projektów realizuje naukowiec, tym większe występuje prawdopodobieństwo prowadzenia badań w różnych, sąsiadujących dyscyplinach naukowych. Jednocześnie naukowcy o najwyższych poziomach wskaźnika interdyscyplinarności są nie tylko wysoce interdyscyplinarni ze względu na liczbę zrealizowanych projektów. Ich poziom interdyscyplinarności powiązany jest z prowadzeniem badań w dwóch i więcej bardziej odległych dyscyplinach naukowych.
Dodatkowo zbadaliśmy też wpływ poziomu interdyscyplinarności na prawdopodobieństwo wdrażania wyników badań do gospodarki. Indywidulne studia przypadku pośrednio potwierdziły, że naukowcy interdyscyplinarni, o wysokim poziomie produktywności publikacyjnej, mają także doświadczenie we współpracy z przedsiębiorstwami.
Projekt zrealizowany został w ramach ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki programuSonata 5 NCN.
Kierownik projektu: dr Izabela Kijeńska-Dąbrowska
Czas trwania: 27.02.2014-26.11.2015